Sık Sorulan Sorular

+ Hepsini Gör

Kulübüze olmak isteyen kişilerin, derneğe yazılı olarak başvuruda bulunması gerekmekdedir.Dernek yönetim kurulları da dernek tüzüğünde belirtilen hükümler doğrultusunda üyelik başvurularını en geç 30 gün içerisinde üyeliğe kabul veya red şeklinde karara bağlayarak sonucunu başvuru sahibine bildirmesi gerekmektedir.
Üyelerin aidat miktarı ve nasıl ödeyeceği tüzükde belirtilmiştir. üyeler, dernek amacının gerçekleşmesi ve giderlerinin karşılanması için zorunlu ödentilere eşit olarak katılırlar. Dernekten çıkan veya çıkarılan üye, üyelikte bulunduğu sürenin ödentisini vermek zorundadır.
Türkiye Motosiklet Federasyonu, 7 branşta yarışlar düzenlemektedir. Bunlar Motokros, Pist, Süpermoto, Enduro (Super Enduro – ATV), Drag, Sujeti ve Motonotik branşlarıdır. Bir sporcu, istediği tüm branşlarda lisans çıkartabilir.Sporcu, lisans çıkartırken lisans sistem formunda katılmak istediği tüm branşları ve sınıfları işaretlemelidir. Sporcu lisans sistem formunun üzerinde yapacağı işaretlemelerin uygunluğundan kendisi sorumludur. Bu nedenle sporcunun, sınıf seçimini ilgili branşın kural kitabını inceledikten sonra yapması daha doğru olacaktır.
a) 4 ile 75 yaş aralığında bulunmak,1) Belirlenen yaş sınırını tamamlamış olmak,2) Sporcu lisans başvurusu aşağıdaki belgelerle birlikte il ve ilçe müdürlüğüne yapılır;a) Spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya elverişliliğini gösteren sağlık raporu,1) 60 yaş ve üzerindeki sporcuların yukarıda belirtilen sağlık raporuna ilave olarak; Ekokardiyografi (EKO), EFOR Testi ve Elektrokardiyografi (EKG) kontrolünde yapıldığına ve başvuranın motosiklet yarışlarında yarışabilir olduğuna dair izin raporu almaları zorunludur.b) 18 yaşından küçükler için veli/vasi yazılı izin belgesi (Ek-1),1) Veli izin belgesi, e-Devlet üzerinden de düzenlenebilir.c) Ferdi lisans için 2 adet güncel vesikalık fotoğraf,ç) Kulüp lisansı için 3 adet güncel vesikalık fotoğraf,d) Kulüp lisansı için kulüpten alınan ve sporcunun kulüple ilişkisini gösteren belge.
1) Sporcunun, motosiklet spor dallarında faaliyetlere ve yarışmalara katılabilmesi için lisansını ilgili sezonda vize ettirmesi gerekir.2) Vize işleminin yapılması için sporcunun, spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya sağlık yönünden engel bir durumunun olmadığına dair yazılı beyanı alınır. (Ek-3) (Form üzerinde kulüp imza ve kaşesi de yer alacaktır.)3) Vize işlemleri, Bakanlık tarafından bilişim sistemi üzerinden yapılır.4) Sporculardan 163,66 TL vize ücreti alınır. (2021 Yılı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Yeniden Değerlendirme Oranı'na göre hesaplanmıştır.)- Vize ücretleri her yıl yeniden değerleme oranında güncellenir.- Kadın sporculardan vize ücreti alınmaz.
Beş sınıfa ayrılmış olan iki, üç veya dört tekerlekli motosiklet ehliyetleri şu şekildedir;M sınıfı ehliyet; motorlu bisiklet olarak bilinen iki, üç ve dört tekerlekli moped kullanıcılarına verilir.A1 sınıfı ehliyet; iki ve üç tekerlekli silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir.A2 sınıfı ehliyet; motor gücü 35 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli ve 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir.A sınıfı ehliyet; motor gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli, motor gücü 35 kilovatı geçen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilir.B1 sınıfı ehliyet; motor güçleri 15 kilovatı geçmeyen aracın ağırlığı 400 kg olan veya yük taşımacılığında kullanıldığında 550 kg’ı geçmeyen dört tekerlekli motosiklet kullanıcılarıyla batarya ağırlığı dikkate alınmadan hesaplanan elektrikli araç kullanıcılarına verilen ehliyettir.
•B1, A1 ve M sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları 16 yaşını doldurmuş olmalı•A sınıfı ehliyet almak için en az 24 yaşında olmak veya 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmak•A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları 18 yaşını doldurmalı Motosiklet ehliyeti almak isteyen sürücü adayları için en az ilkokul mezuniyeti şartı arandığını belirtmek isteriz.